Régóta nézegetem hogyan születnek újjá régi bútorok. Sok helyen láttam, hogy krétafestéket használnak a festéshez, mert az állítólag mindenen megtapad és se csiszolni, se alapozni nem kell. Gondoltam ez a nekem való festék :) csiszolni nem szeretnék, mert az allergiámnak nem tesz túl jót, az alapozás plusz költség és idő a száradás miatt.
A festék kitalálója Annie Sloan, a festékei már itthon is kaphatóak a nemiskacat.hu oldalon. Itt nagyon sok hasznos információt is találtam.
Mivel sajnos nekem ez a festék kicsit drága és szeretek amúgy is mindent saját kezűleg csinálni, ezért tovább kutattam egy házilag is elkészíthető recept után. Találtam is több receptet pl a hazai provance oldalán.
Ez az ő receptjük:
Krétafesték házilag
A krétafesték összesen 4 részből áll:
• 1 rész hagyományos modellgipsz ( fél kg 150,-Ft )
• 2 rész beltéri, latex falfesték ( 5 liter kb. 5.000,-Ft. Fontos, hogy latex legyen!)
• 1 rész víz
Ez elég szimpatikus volt, de azért még keresgéltem, mert a gipsz ha megköt akkor nincs mit tenni az az adag már mehet a kukába.Kerestem hát tovább és találtam is egy nagyon jó csoportot ahol sok segítő emberre találtam és rengeteg inspirációra :)
Sokat kutattam és találtam olyan receptet, ahol a gipsz helyett Bécsi fehéret például itt és itt is használtak és volt ahol a szénsavas meszet is említik, na ez már sokkal jobban tetszett. Amiben minden recept megegyezett az a latex festék és a víz volt, ennek mennyisége azért változott és sok helyen írták, hogy kísérletezd ki magadnak.
Én megtettem :)
Az én receptem ilyen lett:
a méréshez tejfölös poharat használtam
1 1/2 rész Bécsi fehéret, 1 rész szénsavas meszet és annyi vízzel (kb, az is 1 rész), hogy tejföl sűrűséget kapjak, jól összekevertem, csomómentesre.
Ezután kb. annyi latex alapú falfestéket tettem hozzá, mint amennyi a meszes keverék mennyisége lett és ezt színeztem színezőpasztával.
Ha sűrű akkor vízzel hígíthatod, ha híg akkor egy kis bécsi fehér vagy/és festék :)
Próbafestés egy söralátéten, ha ezt apum tudná, és a megfelelő színnél már mehetett is az asztalra és a fiókokra. Azt is sikerült kitapasztalnom, hogy miután elfogyott a szénsavas mész, és kellett még egy adag, a nélkül is tökéletesen működik a dolog, még a színt is sikerült újrakevernem (kék, zöld, fekete ment a fehér alapba) :)
Szuper volt vele dolgozni és szerintem nagyon szép lett! Szerintem ez tipikusan az a festék amit nem lehet elrontani :) Nagy előnye, hogy nem büdi, mert vizes alapú és vízzel eltávolítható, ha lecseppen vagy esetleg nem tetszik amit csináltál :) Waxolás vagy lakkozás után csak csiszolással szabadulhatsz meg tőle, mert vízálló lesz :)
Próbáld ki Te is, imádni fogod!
Festésre fel!
Frissítés: A félreértések elkerülése végett ez csak egy tapasztalat, nézzetek körül a neten mert sok infó található a témában. Én az egyik Facebook csoportban nagyon sok segítséget kaptam volt akitől személyesen is, de az illető kérte, hogy őt ne említsem és a receptjét se, ami amúgy a csoportban is és a neten is publikus, ezért csak az én verziómat ismerhetitek meg, bár az ővé biztosan sokkal jobb :) Itt is szeretném neki és a csoportnak is megköszönni a sok segítséget!